Edukacja ekologiczna to nieodłączna część codzienności we wszystkich dobrych szkołach i przedszkolach. Wybór odpowiednich pojemników jest kluczowy. Kosze na śmieci do segregacji powinny być nie tylko bezpieczne i ergonomiczne z punktu widzenia małego użytkownika, ale też dostarczać mu pozytywnych bodźców. Niech zasady ekologii dla dzieci będą przede wszystkim dobrą zabawą!

Podpowiadamy, jak dobrać profesjonalne stacje do segregacji odpadów (wewnętrzne i/lub zewnętrzne) dla szkół, przedszkoli, żłobków i innych placówek oświatowych, aby od początku mądrze wyrabiać eko nawyki.

Kosze na śmieci do segregacji dla dzieci – w jakie warto zainwestować?

Zakup pojemników dla dzieci to zadanie obarczone dużo większą odpowiedzialnością niż w przypadku wyboru uniwersalnych koszy na śmieci do segregacji do standardowych miejsc publicznych. Kosze do segregacji dla dzieci muszą spełniać kilka warunków: być bezpieczne, wygodne w codziennej obsłudze dla młodych użytkowników oraz atrakcyjnie wizualnie (jeśli zależy nam na oryginalnym pokazaniu zasad ekologii dla dzieci).

Kosz na śmieci dla dzieci – tylko bezpieczne materiały

Wszystkie kosze do segregacji śmieci w szkole z naszej oferty są wykonane z materiałów najwyższej jakości. Często w przypadku śmietników przeznaczonych do placówek edukacyjnych wybiera się te plastikowe, ale metalowe stacje do segregacji również dobrze zdają egzamin.


Plastikowe pojemniki do segregacji śmieci w szkole i przedszkolu wykonane są polietylenu wysokiej gęstości:

 • są odporne na działanie czynników atmosferycznych (mogą stać na zewnątrz),
 • są odporne na urazy mechaniczne (odkształcenia, zadrapania, pęknięcia),
 • są łatwe w utrzymaniu czystości (gładkie ścianki i wygodne opróżnianie pozwalają na zachowanie higieny),
 • otrzymały atest PZH, który gwarantuje, że produkt w żaden sposób nie wpływa negatywnie ani na ludzkie zdrowie, ani na środowisko naturalne. 

Metalowe kosze do segregacji dla dzieci do szkoły i przedszkola także spełniają wszystkie niezbędne normy:

 • wykonane są ze stali powlekanej organicznie i poddawanej galwanizacji, dzięki czemu zwiększa one swoje właściwości antykorozyjne oraz ogólną wytrzymałość,
 • są odporne na szkodliwe działanie warunków zewnętrznych,
 • są odporne na wgniecenia i zarysowania.
Dodatkowo, niektóre modele metalowych koszy do segregacji do szkoły mogą być antybakteryjne, jak np. antybakteryjny pojemnik na odpady EKO STATION 3 x 60 L. W procesie produkcji tego typu stacji użyto związków metalowojonowych, które hamują rozwój drobnoustrojów i bakterii. Powłoka antybakteryjna skutecznie działa przez wiele lat. Jej efektywność potwierdza certyfikat PN-EN ISO 846:2002. 

Kosz na śmieci do segregacji – przede wszystkim wygodny dla dzieci

Pojemniki wygodne dla dzieci powinny być odpowiedniej wysokości oraz mieć stabilną konstrukcję, zwłaszcza jeśli szukamy koszy do segregacji śmieci w szkole podstawowej lub przedszkolu.


Takie wymagania spełniają na przykład te niewielkie, ale solidnie wykonane i ustawne modele:

 1. Funkcjonalny pojemnik do segregacji 3 x 120 L Trojak Mini z edukacyjną planszą – wys. 75 cm. Posiada stabilną podstawę, przyjazne opływowe kształty, lekkie, poręczne klapy, a każda komora wyposażona jest w praktyczne gumowe obejmy na worki, które utrzymują je nawet przy maksymalnym wypełnieniu. Ten kosz na śmieci do segregacji nie posiada pleców – dzięki temu opróżnianie przebiega błyskawicznie i higienicznie. Wystarczy wyjąć worki od tyłu.

       Siostrzaną wersją stacji Trojak Mini jest pojemnik do segregacji 3 x 120 L Trojak Standard bez plansz edukacyjnych.

 1. Kompaktowy kosz do segregacji śmieci 3-komorowy Trioconcept 40 L – wys. 42,5 cm. Prosta konstrukcja, trzy lekkie pokrywy o wyrazistych kolorach i z dużymi, wygodnymi uchwytami – taka budowa sprawia, że nawet najmłodsi poradzą sobie z poprawną segregacją. Śmietnik jest ustawny i wystarczająco dyskretny, żeby nie przeszkadzać w trakcie zabawy.

 2. Minimalistyczny pojemnik na odpady EKO STATION MINI 3 x 12 L z antypoślizgową podstawą – wys. 47 cm. Kosz na śmieci dla dzieci może spełniać wszystkie kryteria bezpiecznego pojemnika, być poręczny dla najmłodszych, a jednocześnie zachować elegancki design, który pasuje do nowoczesnych przestrzeni. Gumowa podstawa zapewnia stabilność, a szerokie otwory wrzutowe bez klapy nie sprawią kłopotu żadnemu dziecku

 

Segregacja śmieci w szkole na wesoło – atrakcyjne kształty i kolory

Edukacja ekologiczna w szkołach powinna wykorzystywać pozytywne skojarzenia i działać na zmysły. Z myślą o kreatywnej nauce segregacji proponujemy modele:

Przy niektórych rodzajach śmietników segregacja może być kojarzona wyłącznie z dobrą zabawą:

 • Zewnętrzny śmietnik-piłka, czyli pojemnik do segregacji odpadów Ball – dostępny w wersji na plastik, papier lub szkło. Kosz w kształcie gigantycznej, kolorowej piłki posiada aż pięć wygodnych otworów wrzutowych.
 • Śmietnik-żaba, czyli kosz do segregacji dla dzieci Froggo 70 L zielony pojemnik w kształcie wielkiej, uśmiechniętej żaby od razu przykuwa wzrok. Istnieje opcja dodania specjalnych naklejek na kosze do segregacji śmieci z nazwą odpadów i symbolem segregacji.
 • Zewnętrzny śmietnik-muchomor do segregacji odpadów 4 x 120 L: ma bajkowy kształt i cztery wygodne otwory wrzutowe – postawienie takiego kosza na śmieci np. na terenie boiska to dla dzieci dobra zachęta do bycia bardziej eko.

Dowiedz się więcej o naszych produktach

Porozmawiaj z naszym ekspertem – otrzymasz profesjonalną poradę i ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej firmy.

Ekologia dla dzieci – nauka przez praktykę

Dobre nawyki wyrabiają się tylko przez praktykę. Warto zadbać o to, by w szkole czy przedszkolu stały w widocznym miejscu kosze na odpady niebezpieczne, np. pojemniki na zużyte baterie. Lekki pojemnik na zużyte baterie 40 L w kształcie dużej, jaskrawej baterii na pewno wzbudzi zainteresowanie najmłodszych.

Codzienną, przyjemną edukację ekologiczną wspierają także estetyczne materiały graficzne. W naszej ofercie dostępne są:

Nauka segregacji odpadów to jedno, ale warto wyposażyć placówkę też w inne specjalistyczne śmietniki, np. pojemnik na piasek i sól, taki jak sprawdzony przez instytucje publiczne pojemnik na piasek 100 kg Titan Kingspan.

Wspólna edukacja ekologiczna z Eco24

Naszą misją jest wspieranie świadomości ekologicznej, szczególnie w placówkach oświatowych. Kilka razy w roku, w ramach działalności dobroczynnej, staramy się dostarczyć kosze do segregacji dla dzieci do wybranych szkół i przedszkoli. Zobaczcie naszą współpracę z uczniami:

Kolorowanki dla dzieci do druku – ekologia dla najmłodszych

Dla małych artystów, którym nie są obojętne eko tematy, mamy darmowe kolorowanki dla przedszkolaków do wydruku. Pierwsze spotkanie z ekologią może być nie tylko pouczające, ale też wesołe! Poznajcie nasze kolorowanki ekologiczne:

Masz pytania?

Jeśli zależy Ci na efektywnej edukacji ekologicznej w Twojej szkole czy przedszkolu, ale masz wątpliwości – zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami! Pomogą Ci dobrać najlepsze kosze na śmieci do segregacji, które sprawdzają się w konkretnych placówkach edukacyjnych.