Od lat cieszą się popularnością i są pierwszym wyborem wielu zarządców, instytucji publicznych i firm. Obecnie na rynku dostępny jest jednak cały wachlarz koszy betonowych – jak więc wybrać najlepszy model? W artykule przyjrzymy się kluczowym wyróżnikom tych klasycznych pojemników i podpowiemy, na jakie parametry szczególnie zwracać uwagę przed zakupem.

Betonowe kosze na śmieci – uniwersalne rozwiązanie dla przestrzeni publicznych

Ze względu na swój estetyczny, minimalistyczny design oraz wytrzymałość pasują praktycznie wszędzie. Sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie potrzeba dyskretnego, ale wygodnego i pojemnego śmietnika na zmieszane odpady komunalne. Zdadzą zatem egzamin: w parkach, na skwerach, na dowolnych innych terenach zielonych i rekreacyjnych; na terenach instytucji edukacyjnych, urzędów, przychodni, wszelkich placówek publicznych.

Kosz na śmieci betonowy – co go wyróżnia?

Za wyborem betonowego kosza na śmieci wolnostojącego przemawiają przynajmniej 4 argumenty.

1. Wytrzymałość śmietnika betonowego

Śmietnik zawdzięcza niezwykłą solidność właściwościom betonu. Beton wysokiej jakości jest materiałem wysoce odpornym na docisk i uszkodzenia mechaniczne (ścieranie, zarysowania, pęknięcia). Tę wytrzymałość gwarantuje obecności w betonie cementu i kruszywa. Betonowe kosze są też odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych (odpowiednio porowata struktura betonu pozwala mu dobrze znosić niskie temperatury). Nie zapominajmy też, że kosz betonowy sam z siebie jest masywny i ciężki (w produkcji wykorzystuje się stal zbrojeniową), a taka konstrukcja to gwarancja odporności na akty wandalizmu.

Biorąc pod uwagę te wszystkie cechy, betonowe kosze na śmieci świetnie sprawdzą się we wszystkich miejscach o dużym natężeniu ruchu.

2. Stabilność kosza betonowego

W zależności od gruntu betonowy kosz na odpady można zamontować na dwa sposoby:

  • przy pomocy koła rozporowego lub kotwy, jeśli pojemnik stoi na twardym podłożu (np. asfalt, kostka brukowa),
  • przy pomocy fundamentu betonowego, jeśli stoi na miękkim podłożu (np. na terenach zielonych, wzdłuż alejek parkowych).

3. Betonowy kosz na odpady – wygoda i bezpieczeństwo

Wszystkie betonowe kosze wolnostojące mają obszerny otwór wrzutowy. To znacznie ułatwia korzystanie z nich w miejscach zatłoczonych. Ponadto, wkłady do koszy betonowych bardzo łatwo opróżnić. Obsługa tego typu śmietników jest więc wygodna zarówno dla użytkowników, jak i pracowników firm porządkowych.

Nawet betonowe kosze z daszkiem nie ustępują w prostocie obsługi modelom otwartym. Daszki przy opróżnianiu pojemników można łatwo odchylić lub – w przypadku kopuł – szybko otworzyć kluczem imbusowym. 

Warto wiedzieć, że betonowe kosze z naszej oferty spełniają szereg norm, np. PN-B-06265:2018-10/Ap1:2019-05, PN-EN 1176-1:2017-12, PN-EN 13198:2005. 

4. Walory estetyczne i organiczny design betonowego kosza na śmieci

Śmietnik betonowy wyróżnia się interesującym, organicznym wzorem. Nie jesteśmy też zdani na jeden motyw. Możemy zamówić kosz z np. grysu biało-czarnego, grysu granitowego, sjenitu, kamienia rzecznego, kamienia rzecznego barwionego. Wiele modeli posiada dekoracyjne, modernistyczne żłobienia czy drewniane wstawki. Z pewnością dopasujemy więc nasz wolnostojący kosz do otoczenia. Blaszane wkłady również można pomalować.

Dowiedz się więcej o naszych produktach

Porozmawiaj z naszym ekspertem – otrzymasz profesjonalną poradę i ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej firmy.


Jak wybrać kosz betonowy? Najważniejsze kryteria zdaniem ekspertów ECO24

Dla ułatwienia wyboru wyróżniliśmy 6 kryteriów, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem betonowego kosza na śmieci.

a) Pojemność: wszystkie modele są obszerne, ale nie jesteśmy zdani na jeden rozmiar. W ofercie mamy modele 26-litrowe (np. kosz betonowy okrągły Aleksander 26 L), 40-litrowe (np. kosz betonowy kwadratowy Iza 40 L) oraz największe, 70-litrowe (np. kosz betonowy 70 L Iryda).

b) Materiał: oprócz wymienionych wcześniej wersji kolorystycznych, dostępne są też nowoczesne modele z gładkiego, jasnego betonu architektonicznego (np. betonowy kosz na śmieci Romka 40 L)

c) Kształt podstawy: kwadratowa (np. kosz betonowy 70 L Adam ), owalna (np. kosz betonowy okrągły Eliza 40 L), sześciokątna (np. betonowy kosz na odpady Flora 40 L).

d) Wnętrze: kosze betonowe mogą posiadać wkład z blachy ocynkowanej lub alternatywnie, zamiast wkładu, można zamontować tylko obręcz na worek. Opcjonalnie można wyposażyć kosz betonowy z wkładem metalowym w praktyczną, odporną popielnicę (np. tak jak w modelu kosza betonowego kwadratowego Mira 40 L).

e) Obecność daszka: korzystanie z kosza betonowego z daszkiem jest równie wygodne jak w przypadku standardowych modeli. Lekki daszek swobodnie odchyla się w trakcie opróżniania pojemnika. W modelu z ozdobnym pasem zarówno daszek, jak i pas można pomalować na dowolny kolor. Alternatywnie można wybrać model bardziej zabudowany z daszkiem-kopułą 40 L z dwoma szerokimi otworami wrzutowymi.

f) Elementy dekoracyjne: oprócz miedzianych czy kolorowych, metalowych pasów, kosze betonowe mogą być urozmaicone drewnianymi wstawkami. Takim mniej surowym i eleganckim designem wyróżnia się np. betonowo-drewniany kosz na odpady komunalne Alex 40 L. Możemy według uznania dobrać kolor drewnianych elementów.


Wkłady do koszy betonowych – czym się różnią?

Kosze betonowe mogą spokojnie służyć wiele lat, ponieważ zawsze można, dla odświeżenia, wymienić wkłady. Wszystkie wykonane są z wypalanej laserowo blachy (grubość 0,5–1 mm) ogniowo cynkowanej.

Dodatkowo na zamówienie wkłady mogą być malowane proszkowo – pokrycie specjalistyczną farbą chroni je przed korozją, a przy okazji pozwala dopasować kolor wnętrza do betonowej osłony.

Istnieje także możliwość doposażenia kosza betonowego z wkładem metalowym w wygodną popielnicę ze stali ocynkowanej.

Dzięki sprawdzonej technologii wykonania nasze wkłady do koszy ulicznych są:

  • odporne na wgniecenia,
  • odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych,
  • idealnie dopasowane do betonowych koszy – każdy model wkładu jest dostępny w kliku pojemnościach; poza tym w ofercie dostępne są zarówno wkłady do najpopularniejszych koszy betonowych okrągłych, jak i do śmietników o innych podstawach.
  • higieniczne i łatwe w obsłudze dla pracowników firm porządkowych.

W ofercie posiadamy:

  1. wkłady metalowe okrągłe proste (od 30 do 65 L)
  2. wkłady metalowe okrągłe stożkowe (od 30 do 110 L)
  3. wkłady metalowe kwadratowe stożkowe (od 35 do 90 L).

Masz więcej pytań?

Betonowe kosze na śmieci są dobrze sprawdzoną inwestycją. Całoroczne, estetyczne, wygodne w użytkowaniu i wytrzymałe. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy w stu procentach odpowiadają potrzebom Twojej firmy lub instytucji – zapraszamy do kontaktu! Zespół ekspertów z ECO24 pomoże Ci w dobraniu odpowiednich rozwiązań.