Kosze na odpady są obowiązkowym wyposażeniem każdego biura. Niewielkie siatkowe kosze na śmieci przy stanowiskach roboczych, większe plastikowe lub metalowe kosze na śmieci do segregacji na korytarzach czy duże kosze i kontenery do gromadzenia odpadów z całej powierzchni biurowej stanowią podstawę selektywnej zbiórki odpadów w firmie.

Przemyślane wyposażenie biura w nowoczesne i funkcjonalne kosze na śmieci zapewni przedsiębiorcom nie tylko wysoki poziom estetyki gromadzenia odpadów, ale także optymalizację wydatków związanych z wywozem śmieci i zgodność gospodarki odpadami z wymogami UE.

Segregacja odpadów w biurze

Zgodnie z wymogami nakładanymi na Polskę przez Unię Europejską do 2020 roku powinniśmy odzyskiwać co najmniej 50% odpadów. Aby możliwe było osiągnięcie tak rygorystycznych standardów, gminy wprowadziły nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, uchwalając system selekcji odpadów oparty na pięciu frakcjach śmieci. System ten obowiązuje od 2019 roku.

Obecnie kosze na śmieci do segregacji w biurach muszą umożliwiać selekcję pięciu różnych odpadów oznaczanych pięcioma kolorami:

  • niebieski – papier i tektura,
  • brązowy – śmieci biodegradowalne,
  • zielony – szkło,
  • czarny lub szary – odpady zmieszane,
  • żółty – tworzywa sztuczne i metale.

Takie rozwiązanie wymusza na przedsiębiorcach prowadzących firmy w sektorze biurowym rezygnację ze standardowych dotychczas rozwiązań i wyposażenie się w funkcjonalne kosze na śmieci do segregacji wewnętrznej.

W przypadku poszczególnych stanowisk czy pokojów generowanymi odpadami w większości są śmieci papierowe i tekturowe. Dlatego też przy biurkach pracowników wciąż z powodzeniem można stosować pojedyncze kosze na śmieci – plastikowe czy siatkowe, przystosowane do umieszczania w nich odpadów wyłącznie jednej frakcji.

Niemniej, należy pamiętać, aby później takie odpady odpowiednio segregować w większych, ogólnobiurowych koszach do segregacji. W zależności od wielkości biura, konieczne jest zorganizowanie co najmniej kilku-kilkunastu dostępnych punktów pozwalających na selektywną segregację odpadów wraz z należytym poinstruowaniem pracowników w zakresie zasad nowoczesnej segregacji.

Co nam grozi za nieselektywne gospodarowanie śmieciami? Unijne normy przewidują nakładanie kar finansowych na przedsiębiorców, które mogą wynieść nawet 300 tys. euro.

Dowiedz się więcej o naszych produktach

Porozmawiaj z naszym ekspertem – otrzymasz profesjonalną poradę i ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej firmy.


Na co zwrócić uwagę, wybierając kosz na śmieci?

Na wstępie warto zwrócić uwagę na fakt, że kosze na odpady biurowe umieszczone w widocznych miejscach w przedsiębiorstwie stanowią wizytówkę firmy. Estetyczne, nowoczesne kosze na śmieci do segregacji pozycjonują firmę w umysłach pracowników oraz kontrahentów jako nowoczesne i proekologiczne przedsiębiorstwo, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na jej PR.

Z tego też względu, wybierając kosz na odpady, który stanie w widocznym i reprezentatywnym miejscu firmy, warto postawić na wysokiej jakości kosz na śmieci do segregacji, który nie tylko zapewni odpowiednią funkcjonalność do pięciofrakcyjnej segregacji, ale także nie zaburzy wystroju wnętrza siedziby Twojej firmy.

W holu, na korytarzach czy w poczekalniach warto postawić na estetyczny kosz na śmieci 60-120 l, który nie przytłoczy przestrzeni swoimi gabarytami. Można również zdecydować się na mniejszy kosz do 40 litrów, który sprawdzi się w mniej intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach firmy.

Przy biurkach pracowników w zupełności wystarczy kosz na śmieci do 40 l wykonany z metalu, drewna, siatki metalowej czy tworzywa sztucznego – w tym zakresie warto postawić przede wszystkim na wygodę użytkowania pojemnika na odpady. Z kolei w magazynkach, pomieszczeniach technicznych lub w miejscach, w których generowana jest duża ilość odpadów, warto postawić na kosz na śmieci 240 l, a nawet większy.

Nie należy zapominać o przestrzeni socjalnej oraz biurowej kuchni. W takim miejscu konieczne jest umieszczenie kosza na śmieci do segregacji każdego rodzaju odpadów. Pracownicy jedzą w takich pomieszczeniach posiłki zapakowane w najróżniejsze folie i pudełka plastikowe czy papierowe folie śniadaniowe, wyrzucają zużyty sprzęt, a także generują odpady biodegradowalne.

W biurowej łazience oraz w kuchni warto postawić na kosze na śmieci wykonane ze stali nierdzewnej – najlepiej w kosz z przyciskiem nożnym, a nawet kosze bezdotykowe, co zwiększy komfort i higienę eksploatacji kosza.

Wielkość kosza na odpady w biurze powinna być dobierana nie tylko ze względu na rodzaj pomieszczenia, ale także na podstawie liczby pracowników czy odwiedzających firmę kontrahentów i petentów.

 

Kosze na śmieci do biura – o czym pamiętać przed podjęciem zakupowej decyzji?

Wybierając kosze na śmieci do biura, warto pamiętać o kilku aspektach, które pozwolą zachować higieniczną i wydajną segregację odpadów w firmie. Po pierwsze, należy zawsze wybierać zamknięte kosze na odpady. Dzięki zamykanym klapom marginalizowane jest ryzyko gromadzenia się insektów w pojemniku. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku koszy na śmieci umieszczonych w biurowej łazience i kuchni. W przypadku koszy na odpady biurowe w pokojach pracowniczych o wiele wygodniejsze będą kosze otwarte.

Im więcej koszy na śmieci w biurze, tym lepiej. Warto umieścić kosz na śmieci do segregacji w możliwie każdym istotnym węźle komunikacyjnym w biurze. Wówczas pracownicy oswoją się z obecnością pojemników i łatwiej będzie im segregować odpady bez tracenia czasu na poszukiwanie odpowiedniego pojemnika.

Wybierz odpowiednie kosze na śmieci do biura

Postaw na odpowiedzialny dobór pojemników na odpady, które pozwolą na wygodną i estetyczną selektywną gospodarkę odpadami w przedsiębiorstwie. Tym samym zapewnisz ergonomiczną i komfortową przestrzeń dla pracowników, jednocześnie dbając o pozytywny wizerunek firmy w oczach kontrahentów. Warto już dziś wybrać sprawdzone i nowoczesne rozwiązania zgodne z unijnymi wymogami.

Jeżeli masz pytania dotyczące doboru odpowiednich koszy na śmieci do segregacji do swojego biura, skontaktuj się z naszymi pracownikami. Z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie i zaproponujemy najkorzystniejsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego biznesu.