Efektywna segregacja śmieci – poznaj najważniejsze zasady i dobierz solidne kosze do segregacji
Od 1 stycznia 2021 roku segregacja odpadów nie jest już kwestią wyboru. Obowiązuje właścicieli nieruchomości zamieszkałych, duże i małe firmy, placówki oświatowe, urzędy oraz inne instytucje publiczne.
O co chodzi w segregacji śmieci? Podstawowe zasady
Główną zasadą segregacji śmieci jest oddzielanie surowców od odpadów komunalnych, które nie nadadzą się już do powtórnego przetworzenia.
Od 2017 roku obowiązuje nas Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO). Dlaczego go wprowadzono? Unia Europejska wyznacza wymogi dotyczące poziomu odzysku odpadów w krajach członkowskich. Aby je osiągnąć, kraje – w tym Polska – muszą wypracować skuteczne metody segregacji śmieci, czyli selektywnej zbiórki odpadów. Ustawodawca zadecydował, aby ujednolicić cały system i zaproponować system 5-pojemnikowy na segregowane odpady. Dzięki temu unikamy w Polsce chaotycznej sytuacji, w której każda gmina miałaby swój własny pomysł na podział odpadów i dobór koszy do segregacji śmieci.
Jakie obowiązują nas pojemniki do segregacji śmieci?
Wymaganych jest 5 podstawowych koszy do segregacji:
- ŻÓŁTY – na metale i tworzywa sztuczne,
- NIEBIESKI – na papier,
- ZIELONY – na szkło,
- BRĄZOWY – na odpady biodegradowalne,
- SZARY – na odpady zmieszane.
Uwaga – niektóre gminy mogą zdecydować się na rozdzielanie szkła białego i szkła kolorowego, ale nie jest to obowiązkowe.
Segregacja metalu i tworzyw sztucznych, papieru, szkła oraz odpadów biodegradowalnych pozwala rozdzielić najbardziej wartościowe surowce, którym można dać jeszcze drugie życie. Dla przykładu: wystarczy 35 plastikowych butelek, aby wyprodukować polarową bluzę; 1 tona uzyskanej makulatury to oszczędzenie 1 200 litrów wody w papierni; a produkty ze szkła nadają się w 100% do recyklingu!
Pamiętajmy – odpadów szklanych, plastiku czy metalu nie trzeba myć przed wyrzuceniem. Wszelkie opakowania wystarczy tylko opróżnić, ponieważ śmieci segregowane zostaną umyte na późniejszym etapie recyklingu.
Żółty pojemnik do segregacji – metale i tworzywa sztuczne
✅ Co wrzucamy do żółtych pojemników do segregacji?
- plastikowe opakowania po produktach spożywczych
- plastikowe butelki po napojach z zakrętkami
- opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach)
- opakowania po środkach czystości, kosmetykach itp.
- plastikowe torby, worki, reklamówki, folie itp.
- folię aluminiową
- metale kolorowe
- puste opakowania po dezodorantach i aerozolach
- aluminiowe i plastikowe puszki po napojach i sokach
- metalowe opakowania po żywności (puszki)
- kapsle, zakrętki od słoików
- czysty styropian opakowaniowy
Niebieski pojemnik na śmieci segregowane – papier
✅ Co wrzucamy do niebieskich pojemników do segregacji?
- gazety i czasopisma
- opakowania z papieru, karton, tekturę (też falistą)
- torby i worki papierowe
- katalogi, ulotki itp.
- papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki
- zeszyty i książki
- papier pakowy
Zielony pojemnik na śmieci segregowane – odpady szklane
✅ Co wrzucamy do zielonych koszy do segregacji?
- szklane opakowania po kosmetykach
- szklane butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych)
Brązowy pojemnik do segregacji – odpady biodegradowalne
✅ Brązowe pojemniki do segregacji - co wrzucamy?
- resztki jedzenia
- odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.)
- grzyby
- skorupki jaj
- fusy po kawie i herbacie
- rozdrobnione gałęzie drzew i krzewów
- skoszoną trawę, liście, kwiaty cięte i doniczkowe
- trociny, korę drzew
- niezaimpregnowane drewno
Uwaga – bioodpady wyrzucamy luzem albo w opakowaniach papierowych, biodegradowalnych lub kompostowalnych.
Czarny pojemnik do segregacji – odpady zmieszane
✅ Co wrzucamy do czarnych koszy do segregacji?
- zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne
- pieluchy jednorazowe i artykuły higieniczne
- zatłuszczony papier
- odpadki z ryb, mięsa i kości
- worki z odkurzacza z zawartością
- ceramikę
- lustra
- zimny popiół
- niedopałki papierosów
- zużyte zabawki z łączonych materiałów
A co z resztą?
Pewne kłopoty mogą sprawiać odpady, które nie pasują do żadnych z pięciu pojemników do segregacji. Najczęściej są to:
- wielkogabaryty,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- odpady niebezpieczne,
- przeterminowane leki,
- odpady budowlane.
Wszystkie najlepiej oddać do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych lub MPSZOK-u – Mobilnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – pojazdu przystosowanego do selektywnego zbierania odpadów komunalnych i segregowania śmieci. Kursuje według harmonogramu ustalonego przez daną gminę.
Eco24 posiada w swojej ofercie, oprócz standardowych koszy do segregacji śmieci, także atestowane pojemniki na odpady chemiczne. Pojemniki do segregacji odpadów niebezpiecznych są odporne, chronią przed wyciekami i ulatnianiem się groźnych substancji, a dzięki ergonomicznemu kształtowi umożliwiają układ warstwowy i paletowanie. Wybrane zbiorniki do segregacji posiadają włazy rewizyjne oraz elektroniczne czujniki przecieku.
Zakup pojemników do segregacji odpadów – jak dopasować je do potrzeb Twojej firmy?
Zakup pojemników do segregacji odpadów lub całego zestawu do segregacji nie należy oczywiście do inwestycji na całe życie, ale warto pomyśleć o wieloletnich, solidnych rozwiązaniach. Dobrze dobrane i funkcjonalne pojemniki do segregacji są wygodne w codziennym użytkowaniu, ergonomiczne i estetyczne. Warto zwrócić uwagę na te konkretne cechy:
- liczba modułów w zestawie do segregacji,
- kolorystyka pojemników do segregacji (zależna od frakcji),
- materiał, z jakiego wykonano pojemnik,
- pojemność pojemnika na odpady,
- rodzaj oznakowania pojemników do segregacji (np. specjalne oznaczenia w postaci naklejek, piktogramów),
- rodzaju otworu wrzutowego (np. z pokrywą lub bez, z daszkiem lub bez),
- wybór designu.
Zawsze pierwszym kryterium przy wyborze koszy do segregacji śmieci jest ich przeznaczenie – czy mają służyć do segregacji zewnętrznej czy wewnętrznej. W zależności od tego, zwracamy uwagę na trochę inne parametry (w końcu kosze stojące w budynku nie muszą być aż tak wytrzymałe).
Kosze do segregacji zewnętrznej
Pojemniki do segregacji zewnętrznej odpadów sprawdzą się nie tylko przed gmachami firm, ale też we wszystkich przestrzeniach użytkowych.
MATERIAŁ, Z JAKIEGO WYKONANY JEST POJEMNIK
Zewnętrzne pojemniki narażone są na zmienne warunki atmosferyczne, tym bardziej, jeśli nie stoją pod żadnym zadaszeniem. Warto postawić na zestawy koszy ze stali nierdzewnej lub kosze na śmieci ocynkowane. Odporne są na deszcze, mrozy i silne słońce. Ciekawie sprawdzi się np. Kosz do segregacji Dot 4x70L – kompaktowy zestaw koszy 4-modułowy w jednej bryle.
POJEMNIKI DO SEGREGACJI - Z DASZKIEM CZY BEZ?
Jeśli dysponujemy np. altaną śmietnikową mamy większe pole do popisu. Estetycznie prezentuje się np. odporny pojemnik do segregacji Circle 5x80l. Można go dodatkowo zaprojektować według potrzeb. Zestaw koszy może liczyć od 2 do 5 modułów.
Kosze z daszkiem również pozwalają na tę elastyczność. Pojemnik na śmieci Esterno 3x40l to propozycja antykorozyjna i wodoodporna. Pojemnik jest również odporny na promieniowanie UV. Występuje w wersji 4- lub 5-modułowej .
Jeśli zależy nam nie tylko na solidności koszy do segregacji, ale też na ich designie, możemy postawić na zestawy pojemników o eleganckim, drewnianym wykończeniu (z daszkiem lub bez). Kosz do segregacji Baobab II 3x75l dostępny jest w trzech różnych opcjach: palisander, mahoń, tek.
Przy zapotrzebowaniu na duże pojemniki sprawdzą się klasyczne rozwiązania. Pojemniki na odpady ESE 120l dostępne są w 5 kolorach (papier, plastik i metal, szkło, odpady zmieszane, odpady bio). Pojemniki wyposażone są w pokrywy, dzięki którym eliminowany jest problem nieprzyjemnych zapachów. Pojemniki na odpady komunalne spełniają najbardziej restrykcyjne międzynarodowe normy, więc mamy pewność, że posłużą nam przez lata i będą kompatybilne ze wszystkimi mechanizmami rozładowczymi.
Kosze do segregacji wewnętrznej
Odpadów komunalnych w firmie nie brakuje, więc dobrze, aby codzienny proces segregacji był wygodny i higieniczny, a pojemniki do segregacji wewnętrznej stały np. na każdym piętrze. Nowoczesne projekty są bardzo ergonomiczne, więc niektóre zestawy koszy spokojnie można umieścić nawet na niewielkim metrażu. Takim przyjaznym pomysłem jest np. kompaktowy kosz na śmieci SORTBUCKET 4x25l.
POJEMNIKI DO SEGREGACJI - OTWORY WRZUTOWE CZY POKRYWA?
To częsty dylemat. Kosze do segregacji z otworami wrzutowymi niekoniecznie jednak muszą źle się prezentować. W modelach takich jak Sort Column 50l otwory są tak zaprojektowanie, aby sprytnie maskować zawartość kosza. Seria Sort Column to w ogóle wygodna propozycja dla miłośników modułowych rozwiązań. Kosze występują w wersji standardowej, z kółkami lub z łącznikami, aby spiąć wszystkie frakcje i stworzyć dopasowany do naszych potrzeb zestawy koszy. Dodatkowo pojemniki można ozdobić dwujęzycznymi naklejkami.
Jeśli wolimy całkowicie ukryć wnętrze kosza do segregacji, ale uniknąć ręcznego podnoszenia klapy, to wyjściem może być zestaw koszy do segregacji Tetris 4x70l. Nowoczesnym i higienicznym rozwiązaniem jest pojemnik z powłoką antybakteryjną Eko Station 4x60l. Sprawdza się w takich przestrzeniach publicznych, jak: placówki szpitalne, laboratoria, salony urody, salony fryzjerskie. W pojemniku wykorzystano na etapie produkcji związki metalowojonowe, które hamują namnażanie drobnoustrojów. Antybakteryjne kosze do segregacji od Eco24 posiadają niezbędny certyfikat PN-EN ISO 846:2002.
POJEMNIKI DO SEGREGACJI - SZEROKOŚĆ ZESTAWU DO SEGREGACJI
Często odkładamy decyzję o wstawieniu do firmy koszy do segregacji odpadów, ponieważ uważamy, że nie mamy dość miejsca. Na szczęście nowoczesne rozwiązania pozwalają na indywidualne dopasowanie odpowiednich pojemników do dowolnej przestrzeni. System modułowy jest doskonałym wyjściem. Przy np. koszach do segregacji Harmonics lub Esterno możemy wybrać 1-, 2-, 3-, 4- lub nawet 5-modułową wersję. Nie trzeba więc stawiać w jednym miejscu całego ciągu pojemników. Innym ergonomicznym wyjściem są ustawne pojemniki do segregacji odpadów Eko Komfort Square. Każdy pojemnik do segregacji może być spersonalizowany i przystosowany kolorystycznie do wybranej frakcji.
Eco24 – wybierz sprawdzonego dostawcę pojemników do segregacji odpadów
Od przeszło 10 lat dbamy o wygodną i skuteczną segregację odpadów – w firmach, domach prywatnych, przestrzeniach publicznych. Jesteśmy na bieżąco nie tylko z ekologicznymi trendami, ale też międzynarodowymi normami. To dlatego w naszym katalogu znaleźć można produkty do segregacji wyłącznie sprawdzonych marek. Jesteśmy dystrybutorem:
Zespół Eco24 zawsze chętnie doradzi w wyborze odpowiednich koszy, aby inwestycja w pojemniki do segregacji okazała się trafna i spełniała wszystkie oczekiwania użytkowników. W razie pytań zapraszamy do kontaktu!