Segregacja odpadów medycznych w ostatnich latach to niezwykle ważny temat. Stosowanie rozwiązań niezgodnych z literą prawa oraz niskiej jakości pojemników na odpady medyczne może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pracowników placówek medycznych, jak i ich pacjentów. Na co zwrócić uwagę, wybierając pojemniki na odpady medyczne? Jak powinna wyglądać segregacja odpadów medycznych w szpitalu i w innych placówkach medycznych?

Pojemniki na odpady medyczne a polskie prawo

Kwestię postępowania z odpadami medycznymi reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 października 2017 roku w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1975). W przedstawionym akcie prawnym określone są wszelkie zasady postępowania związane z przechowywaniem, transportem i segregacją odpadów medycznych.

Przepisy z aktu wykonawczego weszły w życie 24 listopada 2017 roku, natomiast regulacje prawne dotyczące pomieszczeń i miejsc do dezynfekcji, miejsc do wstępnego magazynowania odpadów medycznych oraz miejsc do mycia i przechowywania środków transportu wewnętrznego odpadów medycznych weszły w życie z dniem 24 maja 2019 roku.

Rozporządzenie określa zasady związane z postępowaniem i segregacją odpadów medycznych oraz tryby postępowania względem poszczególnych miejsc i pomieszczeń związanych z wytwarzaniem, transportem i przechowywaniem odpadów medycznych.

Klasyfikacja odpadów medycznych – jaki kosz na odpady medyczne wybrać?

Poza tym wprowadzono klasyfikację odpadów medycznych na 3 grupy, które prezentujemy poniżej. Klasyfikacja ta dotyczy segregacji odpadów medycznych w szpitalu, gabinecie stomatologicznym oraz innych placówkach.

Pojemniki na odpady medyczne zakaźne

Do tej grupy odpadów stosuje się czerwone pojemniki na odpady medyczne. Zalicza się do nich odpady o następujących kodach:

  • 18.01.02 – Części ciała i organy; pojemniki na krew i konserwanty do jej przechowywania,
  • 18.01.03 – Odpady zawierające żywe drobnoustroje chorobotwórcze i ich toksyny oraz formy zdolne do przenoszenia materiału genetycznego,
  • 18.01.80 – Zużyte peloidy po zabiegach w ramach leczenia dolegliwości zakaźnych,
  • 18.01.82 – Pozostałości z żywienia pacjentów oddziałów zakaźnych.

Zazwyczaj do segregacji odpadów medycznych w gabinecie stomatologicznym i innych obiektach stosuje się pojemniki czerwone na odpady medyczne, jak np. Pojemnik na odpady medyczne 60L umiejscowione w gabinetach zabiegowych. Do składowania większej ilości odpadów niebezpiecznych stosuje się popularny czerwony pojemnik na odpady medyczne 120l.


Kosze na odpady medyczne niebezpieczne inne niż zakaźne

W przypadku odpadów niebezpiecznych i innych niż zakaźnych stosuje się żółte pojemniki plastikowe na odpady medyczne. Do tego rodzaju odpadów medycznych zalicza się:

  • 18.01.06 – Chemikalia, odczynniki chemiczne i substancje, niebezpieczne.
  • 18.01.09 – Leki cytostatyczne i cytotoksyczne,
  • 18.01.10 – Odpady amalgamatu dentystycznego.

Zazwyczaj niebezpieczne odpady umieszcza się w pojemnikach na odpady medyczne 30l lub w większych, w zależności od specyfiki i preferencji placówki medycznej.

Pojemniki na odpady medyczne inne niż niebezpieczne

W ramach odpadów medycznych innych niż niebezpieczne stosuje się zielone, czarne lub zielone pojemniki na odpady medyczne. Do tej grupy zaliczane są:

  • 18.01.07 – Chemikalia i odczynniki chemiczne niezawierające niebezpiecznych substancji,
  • 18.01.01 – Narzędzia chirurgiczne i zabiegowe oraz ich resztki,
  • 18.01.04 – Inne odpady niż w 18.01.03,
  • 18.01.09 – Wadliwe i przeterminowane leki; inne niż w 18.01.08,
  • 18.01.81 – Zużyte peloidy po zabiegach innych niż zakaźne.
W przypadku odpadów medycznych niebezpiecznych innych niż niebezpieczne z powodzeniem można zastosować pojemnik na odpady medyczne 60l. Jest to najlepszy kosz na odpady medyczne dla apteki, który idealnie sprawdza się do segregacji zużytych i przeterminowanych leków.

Worek oraz pojemnik na odpady medyczne muszą być odpowiednio oznakowane. Kluczowymi informacjami, jakie muszą znaleźć się na pojemniku lub worku, są:

  • kod odpadów medycznych w nich przechowywanych,
  • nazwa i numer REGON wytwórcy odpadów medycznych,
  • numer księgi rejestrowej wytwórcy odpadów medycznych,
  • data i godzina otwarcia oraz zamknięcia.

Odpady medyczne muszą być zbierane jedynie w miejscu ich powstawania

Kluczowym obostrzeniem wprowadzonym przez przytoczone rozporządzenie jest konieczność zbierania opadów medycznych wyłącznie w miejscu ich powstania. Worki oraz pojemniki na odpady medyczne muszą być odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz być usytuowane w sposób, który pozwala uniknąć kontaktu z odpadami podczas użytkowania pojemnika.

Należy dostosować rodzaj pojemnika na odpady medyczne nie tylko do grupy odpadów, ale także ich właściwości fizycznych. Przykładowo igły lub narzędzia zabiegowe i chirurgiczne muszą być przechowywane w pojemnikach plastikowych na odpady medyczne wykonanych z twardego i trwałego tworzywa lub kartonu odpornego na przebicia czy inne uszkodzenia mechaniczne. Dedykowanym rozwiązaniem do igieł i innych ostrych odpadów są pojemniki typu Sharpsafe, kartony na odpady medyczne czy pojemniki na igły do penów. Następnie takie odpady mogą być umieszczane w workach medycznych. Pamiętajmy, że firmy zajmujące się transportem i utylizacją odpadów medycznych mogą odmówić przyjęcia odpadów, gdy te będą nieprawidłowo zapakowane.

Rozporządzenie o segregacji odpadów medycznych określa, że odpady medyczne gromadzi się w miejscu ich powstawania na nie dłużej niż 72 godziny od ich powstania. Wyjątkiem są wysoko zakaźne odpady medyczne, które mogą być przechowywane nie dłużej niż 24 godziny.

Dowiedz się więcej o naszych produktach

Porozmawiaj z naszym ekspertem – otrzymasz profesjonalną poradę i ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej firmy.


Segregacja odpadów medycznych - to ważne!

Właściwa segregacja odpadów medycznych w obiektach medycznych i szpitalach jest niezwykle istotna dla zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pracowników oraz pacjentów placówki. Na jakość segregacji w dużej mierze wpływają odpowiednie, funkcjonalne i zgodne z przepisami pojemniki na odpady medyczne.

Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu. Jeżeli mają Państwo pytania związane z doborem pojemników i worków na odpady medyczne, służymy kompleksowym wparciem oraz pomocą.