Zmiana nawyków może być łatwiejsza, niż sądzisz. Z artykułu dowiesz się, jak segregować odpady, czy to obowiązkowe oraz jakie kosze do segregacji w domu najlepiej wybrać, żeby wyglądały estetycznie i zdały egzamin w codziennym, domowym życiu.

Segregacja odpadów – co rozdzielamy?

Główna zasada Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) to oddzielanie surowców zdatnych do ponownego przetworzenia od tych, z którymi niestety nic już się nie zrobi. W całej Unii Europejskiej, dla porządku, zaleca się 5-pojemnikowy system segregacji:

  • w niebieskich pojemnikach gromadzimy papier,
  • w żółtych metale i tworzywa sztuczne,
  • w zielonych szkło,
  • w brązowych odpady biodegradowalne,
  • w czarnych/szarych odpady zmieszane.

Segregacja śmieci w domu powinna również przestrzegać tego podziału, chociaż w naszych czterech ścianach nie musimy oczywiście przejmować się kolorami koszy.

Jak poprawnie segregować śmieci?

  1. Do pojemnika na papier wrzucamy:
    gazety, katalogi, ulotki, zeszyty, książki, papier biurowy/szkolny, wszelkie zadrukowane kartki, opakowania z papieru, karton, tektura (również falista), papierowe torby.
    Przed wyrzuceniem usuń wszystkie elementy metalowe (np. zszywki) i plastikowe (np. uchwyty).

  2. Do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne wrzucamy:
    butelki po napojach, opakowania po produktach spożywczych (także puszki po konserwach), opakowania wielomateriałowe (np. kartony po soku i mleku), opakowania po kosmetykach, opakowania po środkach czystości, nakrętki, kapsle, pokrywki, folię aluminiową, torby foliowe.

Uwaga, niektóre odpady z tworzyw sztucznych są zbyt szkodliwe dla środowiska, np. pojemniki po farbach, sprzęt elektroniczny, opakowania po lekach. Wyrzucamy je do specjalnych pojemników na odpady niebezpieczne.

  1. Do pojemnika na szkło wrzucamy:
    szklane opakowania po napojach i żywności (także po olejach roślinnych), szklane opakowania po kosmetykach.
    Uwaga, takie wyroby jak porcelana, ceramika, szkło okularowe, naczynia żaroodporne, znicze, lustra wyrzucamy do zmieszanych.

  2. Do pojemnika na odpady biodegradowalne wrzucamy:
    resztki jedzenia, obierki i inne odpadki warzywne oraz owocowe, gałęzie, liście, kwiaty, skoszoną trawę, niezaimpregnowane drewno, trociny.
    Uwaga, nie wrzucamy tam zwierzęcych kości i odchodów, ziemi, kamieni, płyt wiórowych.

Chcesz wiedzieć, co powstaje z odzyskanych odpadów? Piszemy o tym w artykule „Co to jest recykling?”.


Jak sortować śmieci, żeby nie zwariować – praktyczne pojemniki

Kiedy zastanawiasz się, jakie kosze do segregacji w domu wybrać, warto wziąć pod uwagę:

  1. Liczbę domowników.
    To pomoże Ci ustalić pojemność koszy. W naszej ofercie znajdziesz:
    1. małe, dyskretne pojemniki do 30 L,
    2. średniej wielkości kosze od 30 do 60 L,
    3. duże pojemniki od 60 do 100 L,
    4. solidne, atestowane kontenery do segregacji zewnętrznej dla gospodarstw domowych: 120 L, 240 L, a nawet 360 L.

  2. Ilość produkowanych odpadów.
    Czy na pewno potrzebujesz wszystkich 5 stacji jednej wielkości? Czasem ergonomiczniej jest wybrać pojemnik 2-komorowy lub 3-komorowy, a na pozostałe frakcje przeznaczyć mniejsze lub większe wolnostojące pojemniki. Wszystko zależy od Twoich domowych preferencji. Śmietniki do segregacji odpadów możesz komponować dowolnie, a gotowe mniejsze stacje łatwo rozbudować.

    Sam decydujesz, jaki kosz/jaką komorę w stacji przeznaczysz na jakie odpady. Wystarczy odpowiednie oznakowanie. Gotowe zestawy naklejek dla 5 frakcji lub pojedyncze sztuki znajdziesz w dziale Naklejki na kosze do segregacji. Wszystkie naklejki wykonane zostały z grubej, laminowanej folii samoprzylepnej.

  3. Miejsce na śmietniki.
    Jeśli planujesz trzymać pojemniki w szafkach kuchennych, masz do wyboru:
    1. kosze na śmieci wysuwane na wytrzymałych stelażach metalowych, np. kosz na odpady Ekko 1 x 16 + 2 x 8 L (40 cm),
    2. kosze zawieszane na drzwiach (np. za pomocą metalowego uchwytu zahaczanego o górną krawędź drzwi, tak jak kosz szafkowy 10 L simplehuman, lub montowane po wewnętrznej stronie drzwi bez obciążania zawiasów, jak kosz szafkowy 'SORT & GO' 2 x 12L – Brabantia),
    3. kosze wolnostojące do postawienia w szafce (np. kosz na odpady Sesamo 2 x 8 L ze zintegrowaną klapą i wyciąganymi wkładami).

Pełen wybór tego typu pojemników znajdziesz w kategorii Kosze na śmieci do szafek.

Czasami jednak standardowe pojemniki wcale nie będą najlepsze. Do garażu, ogrodu czy na działkę dużo lepiej mogą sprawdzić się stabilne, nierdzewne stojaki na worki. Są rozwiązaniem ekonomicznym, pojemnym (120 L), funkcjonalnym (zawsze można je złożyć, żeby zajmowały mniej miejsca w czasie przechowywania). Dostępne modele znajdziesz w zakładce Stojaki na worki.
  1. Design. Pojemniki stojące na widoku mogą świetnie wpasować się w wystrój Twojej kuchni. W kategorii Kosze na śmieci znajdziesz np.:
    1. smukły, błyszczący kosz na śmieci Touch Bin prostokątny 25L Brabantia z cichą pokrywą otwieraną jednym dotknięciem,
    2. elegancki, matowy kosz na śmieci Fireless 30 L z pokrywą samogasnącą,
    3. nowoczesny pojemnik do segregacji wewnętrznej EKO 2 w odważnych, nasyconych kolorach.

Pełną ofertę koszy do segregacji śmieci w domu sprawdzisz w kategorii Kosze do segregacji wewnętrzne.

Bioodpady – wygodna segregacja śmieci w kuchni

Często mamy sporo oporów przed segregowaniem bioodpadów. Wydaje się to mało higieniczne ze względu na nieprzyjemne zapachy. Kluczem do sukcesu jest wybór pojemnika:

  1. W stosownym rozmiarze.
    Duże gospodarstwa domowe powinny pomyśleć o profesjonalnych kontenerach z rusztem i kratkami wentylacyjnymi, np. pojemniku na odpady bio 120L z rusztem ESE.

Czasem lepiej sprawdzą się mniejsze śmietniki, np. kosz do segregowania Best Bin 53L bio. Otwór wrzutowy jest w ramce, która pełni rolę praktycznego, mocnego uchwytu na worek. Pamiętaj tylko o zakładaniu worków biodegradowalnych – będziesz mógł wtedy wyrzucać je razem z bioodpadami.

  1. Z dobrych tworzyw.
    Na przykład pojemnik na bioodpady Eko Komfort Bio 45L posiada szczelną klapę i idealnie gładkie wewnętrzne ścianki, aby ułatwić czyszczenie kosza. Tworzywo pojemnika jest też odporne na korozję.

Wszystkie profesjonalne kosze dla tej frakcji znajdziesz w zakładce Pojemniki na bioodpady.

Dowiedz się więcej o naszych produktach

Porozmawiaj z naszym ekspertem – otrzymasz profesjonalną poradę i ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej firmy.


Segregacja śmieci w małej kuchni

Niewielka przestrzeń bywa wyzwaniem, ale na pewno nie stoi na przeszkodzie w wygodnej segregacji odpadów! Oto kilka inspiracji na segregację śmieci w małym mieszkaniu:

Segregacja śmieci w domu – nie ma na co czekać

Szczegółowe informacje na temat prawidłowej segregacji odpadów znajdziesz zawsze na stronie www swojej gminy. Gdybyś miał wątpliwości przy wyborze odpowiednich pojemników – zapraszamy do kontaktu!