Kompostowanie

Jak prawidłowo korzystać z kompostownika

 
Kompostowanie jest najkorzystniejszą, pod wieloma względami, formą pozyskiwania nawozu naturalnego oraz pozbywania się zbędnych produktów z własnego ogrodu czy gospodarstwa domowego. Wymaga nieco pracy, ale może dać nad wymiar duże efekty. Nie tylko, bowiem, pozwala zagospodarować resztki roślinne i ograniczyć ich wywóz w śmieciach, ale również wpłynąć pozytywnie na środowisko naturalne, strukturę gleby oraz mikroflorę stanowisk roślin uprawnych czy ozdobnych w naszym ogrodzie. Kompost znacznie poprawia też strukturę gleby, dostarcza najlepiej przyswajalne związki, oraz nie kosztuje.
 

Z czego najlepiej zrobić kompost

 
Najlepiej kompost zrobić ze ściętej trawy, opadłych liści czy owoców, również rozdrobnionych gałęzi. Na kompost nadają się chwasty, rośliny po sezonie wegetacyjnym czy ich resztki po zbiorach. Dobre są też resztki roślinne pochodzące z gospodarstwa domowego, takie jak obierki czy resztki potraw, oraz popiół drzewny, na przykład z kominka. Do produkowania kompostu można używać także papieru, pod warunkiem, że nie jest zadrukowany, ani nie pochodzi z gazet kolorowych. Można użyć również żwirków kocich czy wyściółki dla innych zwierząt domowych, ale nie można ich używać do podsypywania na przykład warzyw, ze względu na możliwość przenoszenia chorób. Kompost powstaje, bowiem w wyniku procesów rozkładów, przy których wydzielane jest ciepło, ale nie sięga ono wielkości, umożliwiających zneutralizować choroby.
 
Do przygotowania kompostu nie powinno się też używać resztek zwierzęcych, czyli mięsa, kości i innych odpadów, które mogą być źródłem epidemiologicznym. Niepolecane są tez chwasty, które zdążyły zawiązać nasiona, resztki roślinne z widocznymi porażeniami przez choroby, czy całe gałęzie, których rozkład jest bardzo długi. Kolorowy papier czy zadrukowany, może powodować przenikanie farb drukarskich nawet do pożywienia, jeśli został użyty do podsypania czy ściółkowania warzyw oraz popiół inny niż drzewny.
 

Jakie kompostowniki są najlepsze?

kompostownikŻeby uzyskać kompost można skorzystać z profesjonalnych kompostowników, zbitych pojemników do kompostowania albo pryzm kompostowych.
 
Pryzmy kompostowe są najprostszym miejscem kompostowania. Są to, po prostu usypane z odpadów kopce, które wymagają mieszania, dla dojścia do każdej warstwy pryzmy powietrza oraz wody. Produkcja kompostu, na kompostowniku trwa dwa lata, choć, już po roku można użyć części kompostu ze spodniej warstwy pryzmy. Na ogródek trzeba mieć jednak dwie pryzmy, bowiem procesy zachodzą na nich za wolno. Pryzmy muszą być osłonięte, odpowiednio nawodnione, najlepiej schowane, bowiem nie są estetyczne i rozsypują się.
 
Innym wyjściem są kompostowniki. Można zbudować je samodzielnie, z konstrukcji drewnianych lub murowanych, bez dna i z wiekiem. Oczywiście można zakupić odpowiedni kompostownik w jednym, z wielu miejsc. Kompostownik musi mieć przynajmniej jedną ścianę ażurową, dla dostępu powietrza, oraz uchylne drzwiczki dolne, dla możliwości wyciągania gotowego już kompostu i dorzucania odpadów u góry. Taki kompostownik powinien być opróżniany raz w roku, gdyż procesy przechodzące w kompostowniku są na tyle szybkie, że już po kilku tygodniach można w nim uzyskać gotowy kompost. Szczególnie, jeśli są to małe kompostowniki plastikowe, beczkowe.  Warto mieć, co najmniej dwa kompostowniki, ale odpowiedni, jeden, jest wystarczający na niewielkich powierzchniach. Oczywiście nawet kompostownik powinien być ustawiony w odpowiednim miejscu. Najlepiej żeby była to wystawa północna lub północno zachodnia, osłonięta przed bezpośrednim promieniowaniem słońca oraz z odpowiednim i wygodnym dojściem czy dojazdem dla taczek.
 
Warto skorzystać z możliwości wyprodukowania własnego kompostu.